piątek, 19 maja 2017

Risotto z winem



To tradycyjna potrawa z uprzemysłowionej północy Włoch, zatem cucina ricca, czyli kuchnia bogata. Szczególnie, że w oryginalnym przepisie zaleca się użyć flagowe wino Piemontu czyli barolo, którego cena za butelkę zaczyna się od 50 zł.
Uwielbiam włoskie kino, które moim zdaniem najlepsze lata ma już niestety za sobą. Jego złota era to okres tzw. neorealizmu włoskiego. Sztandarowym dziełem tego gatunku jest film „Złodzieje rowerów” w reżyserii Vittorio de Sica. Kiedy oglądałem ten film po raz pierwszy zadziwiła mnie scena, kiedy bezrobotny mieszkaniec wiecznego miasta udaje się z synem na skromny obiad w trattorii i zamawia do posiłku un quarto litro di rosso (¼ litra czerwonego wina). Człowiek żyjący na granicy ubóstwa pozwala sobie na taki luksus jak wino?! Wtedy nie byłem jeszcze zanurzony w kulturze włoskiej i nie rozumiałem, że szklanka wina stanowi nieodzowny składnik włoskiego obiadu.
We Włoszech istnieje nieformalny, ale dla każdego oczywisty podział wina na trzy kategorie mocno różniące się jakością i ceną. Te najszlachetniejsze i najdroższe wina przeznaczone są na specjalne okazje. Do niższej kategorii należą tańsze acz gatunkowe wina podawane do niedzielnego obiadu. Najniższa kategoria to cienkusze po 2-3 euro za butelkę towarzyszące codziennym posiłkom. Moim hobby jest poszukiwanie tanich win, które nadają się do picia. Kiedy trafię na wino po promocyjnej cenie to kupuję jedną butelkę. Jeśli okaże się znośne to kupuję większą ilość. Ilekroć źle trafię, to zużywam to wino do celów kulinarnych. Wtedy jest to szczęśliwa okazja do zrobienia risotto na winie.




 (koszt orientacyjny – 17,80 zł /porcja na 4 osoby)

  • 2 niepełne szklanki ryżu na risotto (4 zł)
  • 1 mała cebula (0,50 zł)
  • 2 szklanki bulionu (1,50 zł)
  • 2 szklanki czerwonego wytrawnego wina (8 zł)
  • 100 g masła (2,30 zł)
  • 4 czubate łyżki tartego sera typu parmezan (1,50 zł)
  • sól i pieprz


Cebulę siekamy w drobną kostkę. W granku o grubym dnie roztapiamy połowę masła i podsmażamy na nim cebulę, aż się zeszkli (2 - 3 minuty). Zmniejszamy gaz do minimum, dodajemy ryż i prażymy go 2 minuty stale mieszając. Wlewamy 1 szklankę wina. Zwiększamy ogień do prawie najwyższego i podgrzewamy risotto, stale mieszając, aż wchłonie całe wino. Wtedy dodajemy 1 szklankę gorącego bulionu i podgrzewamy na zmniejszonym, acz wciąż silnym ogniu. Oczywiście podczas wszystkich faz gotowania risotto trzeba stale mieszać. Kiedy bulion się wchłonie dodajemy drugą szklankę wina i po jego wchłonięciu dolewamy pozostały bulion. Gotujemy aż bulion się wchłonie. Po zakończeniu gotowania zdejmujemy z ognia i dodajemy pozostałe masło oraz tarty ser, doprawiamy solą i świeżo zmielonym pieprzem. Całość mieszamy i pozostawiamy pod przykrywką 1-2 minuty.


Moje uwagi i rady

Wyłożoną na talerze potrawę można udekorować połową tartego sera lub posiekaną natką, czy listkiem bazylii.
Podałem przepis podstawowy, ale zachęcam do stosowania wariantów według indywidualnego gustu. Razem z cebulą można podsmażyć drobno posiekany ząbek czosnku. Lekką ziołową nutę uzyskamy dodając do cebuli listki z gałązki świeżego tymianku, a zdecydowaną ziołową nutę zapewni gałązka posiekanego rozmarynu. Ci, którzy nie uznają posiłku bez wkładki mięsnej, mogą do gotowego risotto dodać 10 dag pokrojonej w plasterki i podsmażonej wcześniej ostrej kiełbasy typu chorizo.
Najlepiej jest użyć świeżego bulionu drobiowego (1 szkrzydełko, 2 marchewki, 1 pietruszka, 1 cebula). Muszę się jednak przyznać, że niejednokrotnie z braku czasu używałem bulionu z kostki rosołowej. Smak szybkiej wersji nie był dyskwalifikujący, ale oceńcie sami.
Jeszcze jedna, może najważniejsza uwaga. Całkowity czas gotowania risotto od momentu dolania pierwszej szklanki wina, powinien mieścić sie w granicach 16-20 minut, bo ryż powinien być al dente, czyli w środku lekko surowy.
Tym, którzy nadzieją się na wino nadające sie tylko do gotowania, polecam również poniższy przepis na żeberka.
Amatorów włoskiego ryżu zachęcam zaś do spróbowania risotto z dynią, czy z grzybami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz